דלג לתוכן העמוד
שרגא טופול אהרוני
טוראי 

שרגא טופול אהרוני

בן ליפשה וישראל
נפל ביום ב' בסיון תש"ח (09/06/1948)
מקום מנוחתו רמת הכובש

סיפור חייו

בן ליפשה וישראל, נולד ביום כ"ה באלול תרע"ג (27.9.1913) בעיר וילנה, פולין. בעודו ילד נתייתם מאמו. אביו היה נכה-מלחמה ותנאי הבית אילצוהו למסור את הבן לחינוך בבית דודו. בגיל צעיר עזב את ספסל הלימודים והתמחה במלאכת הצבעות. שרגא היה ער לשאלות היהדות והלאום ועל כן הצטרף כחבר פעיל לתנועה החלוצית ועשה את הכשרתו החקלאית בגרוכוב ובשדליץ. הוא עלה ארצה בשנת 1938 והצטרף לקיבוץ רמת הכובש.

לאחר שעבר בשמירה ובהגנה את ימי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט שפקדו את קיבוצו באופן מיוחד וקשה, התגייס עם פרוץ מלחמת- העולם השנייה לצבא הבריטי וצורף לבריגדה היהודית עם הקמתה. הוא שירת כנהג ועבר עם הבריגדה בחזיתות המלחמה באיטליה. כן תרם את חלקו בפעולה למען ניצולי השואה והעלאתם לארץ. שרגא היה חבר מסור ועובד נאמן בביתו הקיבוצי ואדם צנוע בכל הליכותיו. נפטר ערירי. הוא עמד בגבורה במערכות ההגנה על יישובו מאז ההתקפות הראשונות. היה מפקד משוריין, בו השתתף בקרב ובאיסוף הפצועים וההרוגים. אחראי, רציני, דייקן, דואג לכל, וחלקו רב בעמידתה של רמת הכובש.

ביום ב' בסיוון תש"ח (9.6.1948) הופגזה רמת הכובש קשות ומרסיסי אחד הפגזים נפצע שרגא ולאחר ניתוח מת. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות ברמת הכובש.

מקום מנוחתו

שרגא טופול אהרוני
בן 35.0 בנופלו
מקום מנוחתו רמת הכובש