דלג לתוכן העמוד
חיים-יהודה יעקובוביץ
טוראי 

חיים-יהודה יעקובוביץ

בן פנינה ואנשל
נפל ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28/12/1948)
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נחלת יצחק

סיפור חייו

בן פנינה-פעסל ואנשל, נולד בשנת תרפ"ז (1927) בדרהובו (קרפטו רוס), צ'כוסלובקיה. למד בבית-ספר יסודי בעירו. בשנת 1941 נשלח עם הוריו לפולין אבל כעבור חודשיים הצליחו ההורים להימלט עם חיים ולחזור לביתם בצ'כוסלובקיה. בשנת 1944 גורשה כל משפחתו למחנה-המוות אושוויץ. הוריו נספו בשואה אך הוא ואחיותיו שרדו ושבו לעיר הולדתם. יידל לא מצא בה לא חבר ולא מורה ולכן עזב את העיר ועבר להתגורר בחבל הסודטים עד שנת 1948, כאשר יצא בדרכו לארץ-ישראל והגיע אליה על סיפון אוניית האצ"ל "אלטלנה".

סמוך מאוד לעלייתו התגייס חיים-יהודה לצה"ל, הוצב בגדוד 33 של חטיבת "אלכסנדרוני" וירד עם החטיבה לנגב.

בעת מבצע "חורב" נערך מבצע "חיסול" נגד "כיס פלוג'ה", שבו היתה נצורה חטיבה מצרית. ההתקפה נערכה על אגפו המזרחי של ה"כיס", באזור עיראק אל-מנשיה. כוחות "אלכסנדרוני" פרצו לכפר מדרום והשתלטו על חלקו, אך הסתערותם על התל שמצפון לכפר נהדפה. בינתיים התאוששו המצרים, תקפו נגד ואילצו את כוחותינו לסגת. חלק מהכוח נשאר לכוד בתוך הכפר. בקרב זה נפל, ביום כ"ו בכסלו תש"ט (28.12.1948). הוא נקבר בפלוג'ה, וכעבור שנה הועברה גופתו למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בנחלת יצחק.

במכתב ששלח מפקד הגדוד למשפחתו נאמר, בין היתר: "היה זה הקרב הקשה ביותר שבו השתתף גדודנו - מנוסה הקרבות - וידענו לעמוד בו גם הפעם. בגבורה שעוד לא ידענו כמוה נלחם יהודה עד אשר פגע בו כדור האויב". הניח אחריו שלוש אחיות ואח.

 

מקום מנוחתו

חיים-יהודה יעקובוביץ
בן 21.5 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין הצבאי נחלת יצחק
חלקה: 61
שורה: 1
קבר: 9