טקס האזכרה השנתי של חטיבת אלכסנדרוני (7.9.23)

 

מפקד עוצבת הגליל, תת אלוף שי קלפר

מפקד חטיבת אלכסנדרוני, אל"מ גיל וורנר,

נציג עירית נתניה –

יו"ר יד לבנים -

יו"ר עמותת אלכסנדרוני - סגן אלוף תמיר אלעזר

קציני החטיבה וחייליה בעבר ובהווה,

ואחרונים חביבים מאוד לוחמי החטיבה במלחמת העצמאות,

 

קהל נכבד,

כמידי שנה גם בערב החם הזה אנו מתכנסים כדי לזכור ולהזכיר את חללי החטיבה לדורותיה – 449 חללי תש"ח ו – 85 חללי דור ההמשך. הטקס הזה נערך כמידי שנה בעיר נתניה. העיר בה הייתה ממוקמת מפקדת החטיבה בשנת 1948. זה המקום להודות לפרנסי העיר על שהם מארחים את הטקס ומכבדים אותו בנוכחותם. תודה רבה גם ל"יד לבנים" ולכל האנשים הרבים, שטרחו רבות  כדי שהאירוע החשוב הזה יתקיים. תודה מקרב לב לכולכם.

 

נפל בחלקי הכבוד לדבר בשם "עמותת אלכסנדרוני המאוחדת". עמותה זו מכנסת היום תחת כנפיה  הן את "עמותת אלכסנדרוני - לוחמי 1948" והן את "עמותת אלכסנדרוני – דור ההמשך".

 

אחת משתי הפרשות אותן יקראו בבתי הכנסת השבוע היא פרשת "וילך". הפרשה מתארת את  העברת מקל האחריות והמנהיגות ממשה רבנו, הבא בימים, ליהושע בן נון מחליפו – "ויאמר ה' אל משה הן קרבו ימיך למות. קרא את יהושע והתייצבו באוהל מועד ואצוונו".  

כך גם חטיבת אלכסנדרוני. הלוחמים של 1948 העבירו את מקל האחריות  לדור הלוחמים של ימינו. והדור הזה, דור ההמשך, יודע להעריך ולהוקיר את הדור שקדם לו, דור תש"ח, שנציגיו עדיין יושבים איתנו כאן היום (וביניהם אבי, יוסף גולדשמיד, בן ה – 94).

 

אלו ימים של שסע חסר תקדים בחברה הישראלית. הימים האלה אינם פשוטים לאיש מאיתנו, יהיו דעותיו אשר יהיו. המקום הזה, הסמוך לאנדרטה עליה חקוקים שמות הנופלים, אינו המקום הראוי לדיון פוליטי. אבל, יש בכל זאת עניין מסוים המקשר את חטיבת אלכסנדרוני ואת הערב הזה לימים המורכבים העוברים עלינו כיום.

 

חטיבת אלכסנדרוני מהווה במידה רבה, כמו צה"ל כולו למעשה, את התשובה לשסע המאיים לקרוע אותנו מבפנים. זו חטיבה בה משרתים כתף אל כתף – אנשי ימין ואנשי שמאל, אשכנזים ומזרחיים, דתיים וחילוניים, יהודים ודרוזים, יוצאי אתיופיה ושאינם יוצאי אתיופיה. ולכולם מטרה אחת משותפת – לתרום לביטחון המדינה תוך שמירה על רמה מוסרית גבוהה.

 

אל"מ וורנר, בידיך וביד קציני המטה שלך, הופקד האוצר הבלום הזה. אין לאיש מהנוכחים כאן ספק כי אתם מודעים לכובד האחריות הרובצת עליכם. ועל משקל הפסוק המוכר – "הרוצה בשלום יכון למלחמה" אנו מאחלים לכם שתתכונו כראוי למלחמה אבל תדעו רק שלום.

 

ובפרוש עלינו השנה החדשה נאחל לכל הנוכחים כאן, בשם עמותת אלכסנדרוני – שנה שבה נהיה לראש ולא לזנב, שנת שלום ושלווה, שנה של פריחה והתחדשות, שנה של מתינות וקבלה, שנה של אורך רוח, שנה של קבלת האחר וכבוד הדדי.

 

שנה טובה !